Jak dobrać blachę montażową?
Blachy zaczepowe, pomimo że traktowane jako dodatek, stanowią jeden z najważniejszych elementów montażowych niezbędnych do prawidłowej pracy elektrozaczepu z zamkiem. Okucia montażowe będą różnić się od siebie materiałem, wymiarami, zalecanym montażem i zastosowaniem.
Wybór okucia w kilku prostych krokach
1. Blacha zaczepowa musi pasować do elektrozaczepu
Niby to sprawa oczywista, ale warto o tym przypomnieć. Nie każde okucie będzie współdziałało z każdym elektrozaczepem. Wynika to z faktu, że każdy elektrozaczep różni się, nawet jeśli rozstaw śrub montażowych jest ustandaryzowany. Elektrozaczepy różnią się wymiarami zaczepu, jego kształtem, kątem odchylania itd. a te parametry bezpośrednio wpływają na wybór blachy montażowej, która ma zapewnić swobodny ruch. Najlepiej dobierać blachę zalecaną przez producenta, wówczas mamy pewność, że zestaw elektrozaczepu z okuciem będzie współdziałał prawidłowo.
2. Blacha zaczepowa a ościeżnica
Aby elektrozaczep z okuciem spełniał swoją funkcję i wyglądał estetycznie, należy dobrać blachę zaczepową również pod kątem ościeżnicy, w której ma być zamontowany. W zależności od rodzaju ramy przed zamontowaniem należy wykonać odpowiedni otwór w ościeżnicy lub profilu. Ważny tutaj jest materiał ościeżnicy, w której będzie montowany elektrozaczep z okuciem. W drewnie lepiej frezuje się otwór zaokrąglony, a w metalu łatwiejsze będą wycięcia prostokątne. W związku z tym do ościeżnicy drewnianej najczęściej stosowane jest okucie z zaokrąglonymi rogami, a w pozostałych ościeżnicach okucie z prostokątnymi rogami.
3. Funkcja i estetyka
Bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze blachy zaczepowej jest umiejscowienie elektrozaczepu – na krawędzi ościeżnicy
lub w głębi, w centralnej części. Ważną rolę będzie tu odgrywał zastosowany zamek, gdyż to język zamka klamkowego wyznacza nam położenie elektrozaczepu, z którym ma współpracować. Przy montażu na krawędzi ościeżnicy wykorzystywane są blachy płaskie i kątowe, tymczasem przy umiejscowieniu elektrozaczepu w centralnej części ramy, będziemy potrzebować blachy wzmocnionej z wyślizgiem (wyślizg zapewnia prowadzenie języka zamka klamkowego i zabezpiecza ościeżnicę przed zniszczeniem i zarysowaniem) lub specjalnej blachy płaskiej dostosowanej do elektrozaczepu ze zintegrowanym wyślizgiem. Te dwie ostatnie blachy zaczepowe różnią się konstrukcją – okucie wzmocnione z ześlizgiem będzie współdziałać z tradycyjnym elektrozaczepem ale przy tym rozwiązaniu musimy pamiętać o kierunku drzwi, tymczasem blacha specjalna będzie wymagać zastosowania elektrozaczepu ze zintegrowanym wyślizgiem, ale będzie uniwersalna – ta sama blacha do drzwi prawych i lewych. W obu tych przypadkach elektrozaczep staje się niewidoczny z zewnątrz dzięki czemu drzwi wyglądają estetycznie, co szczególnie ważne w drzwiach bezprzylgowych i tych o wąskich profilach.